Mehmet Şimşek’ten altın yatırımcısına iyi haber

Hazine ve Maliye Bakanlığı, son aylarda yaşanan altın arz sorununun önüne geçebilmek için aralarında Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın da bulunduğu kamu bankalarının altın sektörünün taleplerini karşılayacağını duyurdu. Ancak söz konusu adım yeterli olmayınca beklenen haber Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi.

Şimşek, bugün sektör temsilcilerine yaptığı açıklamada, altın ithalatına yönelik kısıtlamaların ayarlanacağını belirterek, yakın zamanda normalleşme adımlarının atılacağını duyurdu. Konudan duydukları memnuniyeti dile getiren kuyumculuk sektörü temsilcileri, ithalat kısıtlamalarının kaldırılmasıyla fiziki piyasalarda altın fiyatlarının TCMB endeksi ile eşitleneceğini söyledi.

Altın ithalatına olan talebi sınırlamak isteyen Hazine ve Maliye Bakanlığı, geçen yıl aldığı kısıtlayıcı kararla birçok ülkeden yapılan ithalata kısıtlamalar getirmişti. Türkiye’de külçe altınlar 2-3 bin dolar işçilik bedeliyle satılıyordu.

Konuya ilişkin memnuniyetini bildiren kuyumculuk ve mücevherat sektörü temsilcileri, ithalat kısıtlamalarının kalkmasıyla birlikte fiziki piyasalarda altın fiyatlarının, TCMB gösterge kuru ile eşitleneceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x