Kredi Kartlarında 3’lü Fren!

Kredi kartlarından nakit avans alma seçeneği azaltıldı: Artık maksimum 3 taksitte ödeme yapılabilecek ve nakit avans miktarı kart limitinin sadece %25’ini geçemeyecek. İhtiyaç kredilerinde ise faiz oranları yükseldi ve vade süreleri en fazla 12 aya indirildi.

Seçim sonrası kredi kartlarında taksit sınırlamaları getirileceği söylentileri, harcamalardaki artışı rekor seviyelere çıkarınca bankalar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in adımını beklemeksizin önlemler aldı. Nakit avans işlemlerinde taksit sayısı 12’den 3’e düşürülürken, faiz oranı %15.5’e yükseltildi. Kredi kartı ile nakit avans çekimleri de kart limitinin %25’ini geçemeyecek şekilde sınırlı hale getirildi. Merkez Bankası’nın bankalara nakit avans işlemlerinde taksit sınırlamasına dair yazılı bir talimat göndermediği, ancak sözlü yönlendirme yaptığı belirtiliyor. Bu adım, enflasyonla mücadele kapsamında bankaların kredi kartı harcamalarını kontrol altına alma çabalarının bir parçası olarak değerlendirildi.

Özellikle kredi kartı harcamalarındaki artışın dikkate alınması ve enflasyonun beklenenden yüksek seyretmesi üzerine Merkez Bankası, seçim öncesinde ek sıkılaştırma önlemlerini devreye sokarken; ekonomist Şenol Babuşçu, “Kredi kartı ile nakit avans çekimi artık kart limitinin %25’ini geçemeyecek. Nakit avans işlemlerinde maksimum taksit sayısı 3’e indirildi” açıklamasını yaptı.

İHTİYAÇ KREDİLERİNDE VADELER KISALDI

Kredi kartlarında olduğu gibi ihtiyaç kredilerinde de faiz oranları arttı. Daha önce 24 ve 36 ay olan vade süreleri şimdi en fazla 12 aya indirildi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bankaların kredi kartı limitlerini belirlerken kurallara uymaları gerektiğine dikkat çekti ve “Merkez Bankası’nın bu konuda çalışmaları var. Finansal İstikrar Komitesi’nde bu konuları görüştük. Limit belirlerken gerçekçi ve belgeye dayalı olmalı. Her bankanın kendi başına limit belirlemesi değil, bu konuda uyum sağlanması gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x